V prodeji mezi bazénovým příslušenstvím se nachází i tzv. solární plachty. Některé z vás tento název může zavést až k fotovoltaice, a mohli byste se domnívat, že se jedná o nějakou inovační technologii výroby elektrické energie, nebo alespoň ohřev vody slunečními paprsky. S fotovoltaikou to sice nemá nic společného, ale ohřev vody do jisté míry tato plachta umožňuje. Jestliže je zhotovena z nějaké tmavé barvy (modré nebo černé), může přitahovat sluneční záření a zahřívat povrch bazénu s tím, že zároveň působí jako izolační vrstva, podobně, jako když se v zimě navléknete do vlněného svetru. To však není jediný důvod, proč si černou solární plachtu na bazén koupit.
O této funkci jste možná ani nepřemýšleli
Máte doma akvárium? Pokud ano, tak je vám jistě známo, že bez krycího skla se z nádrže o průřezu 40 x 100 cm, což je velmi častý model dvou set litrového akvária, vypaří za jediný den přibližně dva a půl litru vody. V takto malém měřítku jsou dva litry vody pro rodinný rozpočet zanedbatelnou položkou, ovšem voda se také vypařuje z bazénu, a ten má větší rozměry.
Jedná-li se o kruhový bazén o průměru 4 metry, za den se odtud vypaří do ovzduší cca 65 litrů vody. U většího zahradního bazénu o rozměrech 7 x 4 metry je to již přibližně 150 litrů vody. A u plaveckého bazénu 20 x 50 metrů, což je například venkovní bazén v areálu pražské Slavie, je to každý den 5 400 litrů vody.Přidržíme-li se toho nejmenšího kulatého čtyřmetrového bazénu, za měsíc bude nutné doplnit celkem necelé dva kubíky vody, což je v přepočtu na peníze (s platbou vodného a stočného) odhadem 215 Kč. Toto je stále zdánlivě drobná částka, ale za pět let využívání bazénu, pokud uvažujeme pětiměsíční provoz, se to znásobí až do výše přes pět tisíc korun. A to jsou peníze, které doslova vyletí do vzduchu. Nebylo by tedy lepší pořídit krycí plachtu, která vypařování vody srazí téměř k nule?